11 września 2019

Przez Oslo po 1 mln euro z Funduszy Norweskich

Przedsiębiorcy szukający źródeł finansowania, partnerów lub inspiracji do realizacji projektów z zakresu „zielonych technologii” mogą znaleźć to wszystko podczas Oslo Innovation Week 2019. 25 września odbędzie się tam giełda kooperacyjna organizowana w ramach Enterprise Europe Network. To okazja na nawiązanie współpracy z norweskim partnerem i zwiększenie szans na uzyskanie nawet do 4 mln zł dotacji z Funduszy Norweskich w konkursach Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Oslo Innovation Week to najważniejsza w Norwegii impreza skupiająca innowatorów, startupy, menedżerów, inwestorów i ich środowiska. Bogaty program wydarzenia stwarza szanse na ciekawe spotkania biznesowe, szczególnie cenne w kontekście startujących niebawem programów z III edycji Funduszy Norweskich.

Czynnikiem zwiększającym szanse otrzymania grantu będzie realizacja projektu grantowego w partnerstwie z podmiotem norweskim, dlatego zachęcamy firmy do udziału w giełdzie kooperacyjnej. Spotkania b2b są najlepszą okazją do poznania partnerów z Norwegii. To efektywny, tani i wygodny sposób na przedstawienie się wielu potencjalnym partnerom biznesowym w jednym miejscu i czasie.

Spotkania przeznaczone są dla firm realizujących projekty prośrodowiskowe, które wpisują się w zakres gospodarki obiegu zamkniętego (ang. circular economy), a w szczególności:

 • zmniejszają zużycie materiałów i innych zasobów,
 • wydłużają żywotność produktów, materiałów i zasobów,
 • ograniczają produkcję odpadów,
 • wykorzystują biomasę jako źródło energii w miejsce nieodnawialnych źródeł energii,
 • chronią obszary lądowe i wodne przed zanieczyszczeniem poprzez neutralizowanie istniejących koncentracji odpadów i zanieczyszczeń, ograniczanie ich nowych źródeł, a także tworzenie biodegradowalnych plastików.
 • W spotkaniach zbliżającej się giełdy kooperacyjnej w Norwegii chodzi przede wszystkim o nawiązanie partnerstw projektowych – by wspólnie z podmiotem norweskim złożyć wniosek o grant, który otrzyma w konkursie dodatkowe punkty za partnerstwo. Wybierając się na spotkania do Oslo, warto mieć już konkretny pomysł na projekt grantowy i na to, jaką rolę powinna w nim pełnić firma czy instytucja norweska – mówi Sylwia Banaszkiewicz, ekspert PARP.

Uczestnicy mogą liczyć na indywidualny harmonogram spotkań, wsparcie logistyczne, pomoc przy rejestracji i podczas trwania giełdy oraz poczęstunek (lunch) w dniu organizacji giełdy kooperacyjnej. Dodatkowym atutem jest możliwość  udziału w branżowym wydarzeniu networkingowym (z poczęstunkiem) w przeddzień giełdy kooperacyjnej, tj. 24 września w godz. 18.00-23.00 – polecamy wykorzystanie tej nieformalnej okazji do nawiązywania kontaktów i prowadzenia dłuższych rozmów biznesowych.

 • Takie spotkania to skuteczny sposób na poznanie wielu potencjalnych partnerów w krótkim czasie. Biznesowe „szybkie randki” są często nadzwyczaj inspirujące i owocują długoterminową współpracą – zachęca ekspert PARP.

Udział w giełdzie kooperacyjnej i towarzyszących jej wydarzeniach jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają we własnym zakresie jedynie koszty transportu i zakwaterowania.

Przedsiębiorcy zainteresowani udziałem w giełdzie kooperacyjnej mogą zgłaszać swój udział do 22 września br. Wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny Na tej samej stronie znajduje się także program imprezy.

Giełda koopercyjna - jak to działa?

 • Uczestnicy, w formularzu rejestracyjnym on-line, opisują krótko projekt grantowy oraz rolę poszukiwanego partnera norweskiego.
 • Dane zarejestrowanych firm umieszczane są w katalogu na stronie internetowej giełdy kooperacyjnej.
 • Z katalogu on-line zarejestrowani uczestnicy dokonują wyboru firm, z którymi chcieliby spotkać się podczas giełdy.
 • 25 września 2019 r. przy ponumerowanych stolikach odbędą się serie zaaranżowanych indywidualnych spotkań, po 20 minut każde.

Oficjalnym językiem spotkań będzie jęz. angielski.

Granty Norweskie

 • Władze Norwegii w bieżącym okresie finansowania (2014-2021) powierzyły realizację programu grantów norweskich dla przedsiębiorców Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Cieszymy się, że doceniono doświadczenie PARP w dystrybucji wsparcia dla przedsiębiorców. Agencji powierzono kwotę 85 mln euro dotacji dla polskich firm, największą w historii Norweskiego Mechanizmu Finansowego – zauważa Sylwia Banaszkiewicz

Tej jesieni PARP ogłosi konkursy grantowe w ramach realizacji programu Grantów Norweskich w sekcji „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” na lata 2014-2021. Planowane jest m.in. wsparcie dla opracowania i wprowadzania innowacji produktowych lub procesowych, które zmniejszają negatywny wpływ firmy na środowisko. Rozwiązania powinny być nowe przynajmniej w wymiarze firmy, ale warto tworzyć (B+R) i komercjalizować rozwiązania innowacyjne w skali rynku. Dotacje mogą pokryć do 70% kosztów projektu.

Więcej informacji o Grantach Norweskich dla przedsiębiorców

-----
Dodatkowych informacji udziela Sylwia Banaszkiewicz: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Opublikowano: 11.09.2019 10:26
Poprawiono: 11.09.2019 10:26
Modyfikujący: dawid_cybulski
Udostępniający: dawid_cybulski
Autor dokumentów: