29 stycznia 2020

Przedsiębiorcy mogą zgłaszać uwagi do opublikowanej przez Ministerstwo Rozwoju „Czarnej Księgi” barier na rynku wewnętrznym

Ministerstwo Rozwoju opublikowało opracowany na podstawie zgłoszeń przedsiębiorców raport „Czarna Księga. Bariery na rynku wewnętrznym”, identyfikując w nim 13 największych przeszkód w realizacji idei rynku wspólnotowego w kontekście polskich przedsiębiorstw działających na obszarze Unii Europejskiej.

Raport dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju.

Zebrany katalog barier nie jest jednak wyczerpany, a ministerstwo zachęca wszystkich przedsiębiorców, którzy napotykają na problemy w handlu na jednolitym rynku UE, aby zgłaszali przykłady nadużyć. 

Przedsiębiorcy mogą zgłaszać uwagi do 17 lutego 2020 r. na adres:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   

Ministerstwo gwarantuje pełną anonimowość danych firmy.

Każdy przykład nadużycia jest cenny. Dzięki nim rząd i administracja dysponują wiedzą o kolejnych barierach i mają możliwość zasygnalizowania partnerom w Komisji Europejskiej, europosłom i zagranicznym odpowiednikom polskich ministrów w poszczególnych państwach członkowskich o ich szkodliwości, co przyspieszy podjęcie odpowiednich działań ograniczających lub eliminujących szkodliwe praktyki. 

Ministerstwo monitoruje sytuację na poszczególnych rynkach i stara się rozwiązywać problemy, również w drodze dwustronnych rozmów oraz poprzez nieformalny system SOLVIT. Niezależnie od uwag do raportu, przedsiębiorcy mogą na bieżąco informować ministerstwo o napotykanych przeszkodach. 

 

Opublikowano: 29.01.2020 11:37
Poprawiono: 29.01.2020 11:53
Modyfikujący: Eryk Rutkowski
Udostępniający: Eryk Rutkowski
Autor dokumentów: